Четвер
22 березня 2018 р.
Електронна версія газети
Нехай у ваш дім приходять тільки добрі новини

ЗАТИСЯНСЬКИЙ СОЛОВЕЙКО

із Виноградівшини

Так говорять любителі народної пісні про співака Василя Тарная з села Веряця Виноградівського району. Прозвали його так завдяки неповторному голосу, що дістався йому від Бога. Уже понад 40 років жодне свято тут не обходиться без його участі.

А співати Василь Іванович почав із дитинства. У ті роки хлопець уважно прислухався до матері, яка після роботи вечорами любила співати своїм двом синам, бо вважала, що народна пісня відіграє важливу роль у вихованні. І саме цей спів пробудив у хлопців любов до пісні й до малої батьківщини. Дітьми вони відвідували хресного Василя Ракшу із с. Черна, який тоді був учасником ансамблю троїстої музики й грав на барабані, а Михайло Світлик – на скрипці. Саме така народна музика лунала на весіллях у волоських селах району: Черні, Хижі, Новоселиці. Ось тут малий Василь закохався в народну пісню. Не менший вплив на розвиток таланту цих братів мав і скрипаль Василь Олаг, що мешкав недалеко від їхнього будинку у Веряці.

Шкільні роки та навчання в музичній школі для хлопців швидко промайнули. У юнацький період брати Тарнаї були вже популярні на свальбах, молодіжних вечорах – співали сольні пісні та грали на будь-яких музичних інструментах. Серед самодіяльних колективів на Затисянщині в 70 – 90-ті роки минулого сторіччя їхній був визнаним серед молоді. Старший брат Іван чомусь не хотів навчатися далі й удосконалювати свою майстерність, щоб стати професійним музикантом, а пішов працювати на будівництво. Внаслідок нещасного випадку його життя раптово обірвалося. А Василь закінчив Хустське культурно-освітнє училище і працював у закладах культури району. Доля закинула його в сусіднє село Черну, і тут він із художнім керівником Іриною Росохою та бібліотекарем Ганною Богаш організували фольк­лорний колектив, який дістав звання «народного».  Використовуючи місцевий фольклор, сільські артисти зуміли на довгі роки зберегти свої традиції, в яких вбачалися давні волоські елементи духовної та матеріальної культури народу, котрий проживав колись у цих місцях. Такий  репертуар був незвичним у той час, через це сільські аматори отримали визнання та популярність у глядачів. Це підштовхнуло керівників закладів культури сусідніх сіл теж змінити тематику й відійти від партійно-ідеологічних принципів. Невдовзі такі фольклорні колективи створили в Новоселиці та Хижі.

Життя змусило Василя Івановича перевестися на роботу в будинок культури с. Веряці. Завдяки його зусиллям тут відроджується призабутий народний спів, який був притаманний жителям у період Карпатської України. Хор у ті тривожні роки будив національний дух не лише в односельчан, а й у жителів усіх навколишніх затисянських сіл. В. Тарнай не раз зустрічався з колишніми учасниками хору і з їхньою допомогою відродив репертуар  усіх пісень, а потім розучив їх із молодими теперішніми учасниками художньої самодіяльності села. Тут не лише співають, а й танцюють, декламують поетичні твори поетів-земляків. Оцінюючи роботу будинку культури, можна чесно сказати, що нині це – один із найкращих культурно-освітніх закладів району.

У цьому селі доля звела Василя Івановича із молодою вчителькою української мови із Широкого Марією Михайлівною, і вони й нині бережуть свою любов. Із дружиною виховали двох синів: один став фельдшером, а інший пішов по батьковій лінії. Він – культпрацівник. Усі члени цієї сім’ї закохані в народну пісню. А Марія, до всього, пише вірші та сценарії. Виконує сольні пісні та співає дуетом із чоловіком. Шанувальники таланту В. Тарная ще й нині пам’ятають той час, коли на сцені він співав із мамою. Це було так зворушливо, що в залі всі глядачі плакали. Сцена для нього стала основою життя. Добре володіючи грою на баяні, він може на слух відтворити будь-яку мелодію. Та найбільше його багатство – голос, який зачаровує будь-кого. В репертуарі переважають сучасні українські народні пісні. А місцеві закарпатські коломийки займають особливе місце. Недарма друзі та шанувальники таланту саме за це називають його затисянським соловейком. Василь Іванович готовий будь-коли надати методичну та практичну допомогу своїм колегам.

Сучасні працівники культури повин­ні йти в ногу з життям. Для цього слід постійно змінювати систему своєї роботи, удосконалювати форми і методи культосвітньої діяльності. Дехто з колег цього не розуміє. А Василь Тарнай – навпаки, опереджає вимоги сьогодення й успішно трудиться на цій ниві, бо без культури немає майбутнього. А майбутнє якраз творять такі таланти, як він.

Василь ІВАШКО
c. Черна

новини

Calendar

Пн
Втр
Срд
Чтв
Птн
Сбт
Ндл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
 
February 2018
 


...