Неділя
18 березня 2018 р.
Електронна версія газети
Нехай у ваш дім приходять тільки добрі новини

Завтра – Андрія. Традиції та народні прикмети

13 грудня християни східного обряду відзначають День святого Андрія Первозванного.

За легендою, апостол Андрій проповідував християнство в самому Царгороді, на побережжях Чорного моря та в околицях нашої столиці – Києва. Хоч він – християнський святий, але звичаї та обряди в цей день мають дохристиянський характер: гадання на майбутню долю, заклинання.

В народі ще це свято називають Калита. Воно вважається парубочим, оскільки в Андріївську ніч хлопцям дозволено бешкетувати, а дівчата можуть дізнатися про свою долю. Це свято молодіжних гулянь, де юнь шукає собі пару для майбутнього подружнього життя. За традиціями наших предків, молодь сходилася до однієї хати ввечері 12 грудня. Жартували, розповідали цікаві історії та грали в різні ігри, а в ніч на 13-те – ворожили.

Колись вечорниці були дуже поширені, кожне село й навіть вулиця мали свою хату для них. Цікаво й те, що на ті самі вечорниці рідним братам і сестрам не дозволялося ходити. Як тільки звечоріло, дівчата зносили хто що мав: сир, масло, яйця, борошно, фрукти, а хлопці – наливку й цукерки. Господиня ще вдень варила ком­пот із сушених фруктів і картоплю на вареники. Дівчата приходили заздалегідь, щоб допомогти приготувати святкову вечерю.

Після заходу сонця парубки розсідалися по світлиці, й розпочиналося дійство.

Народні прикмети:

♦ якщо до 13 грудня не випаде сніг, зима буде тепла й малосніжна, якщо випаде – холодна й сніжна;

♦ на Андрія слухали воду в колодязі й на річках під льодом. Вважалося, що тиха вода – до гарної зими, галаслива – до стуж і заметілей;

♦ також дивилися на вогонь у печі: червоний – на холоднечу, білий – на відлигу.

новини

Calendar

Пн
Втр
Срд
Чтв
Птн
Сбт
Ндл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
December 2017
 


...