Неділя
22 квітня 2018 р.
Електронна версія газети
Нехай у ваш дім приходять тільки добрі новини

ЗАВТРА – ДЕНЬ ПРОРОКА ІЛЛІ

Це перше осіннє церковне свято

Святого Іллю вважають одним із найбільших пророків Старого Заповіту. Родом із Палестини ІХ століття до Різдва Христового. За переказами, коли майбутній пророк народився, його батько побачив видіння, що достойні мужі вітали дитину, пеленали вогнем і годували полум’ям. Своє життя Ілля присвятив служінню Богові, жив здебільшого в пустелі, постив та молився. За свою службу на славу Бога був живим узятий на небо у вогнен­ній колісниці.

За народною міфологією, Ілля є наступником громовика Перуна, повелителем дощів, грому й блискавок. За давніми віруваннями, він, сердитий та строгий, роз’їжджає на своїй колісниці й карає неправедних: «Грім гримить, то Ілля по небесному мосту в огненній колісниці їде». Одночасно Ілля уособлює щедрість і родючість. Його молитви, згідно зі Святим Письмом, повертали людей до життя.

Існує народна легенда, що коли нечиста сила повстала проти Бога, Господь наказав Іллі прогнати її з неба. З того часу він ганяється за бісами й пускає в них огненні стріли: громи й блискавки.

На день пам’яті Іллі – 2 серпня – традиційно йде дощ. Він вважається благодатним, і якщо вмитися ним, то можна зцілитися від хвороб і прокази. На Іллі зазвичай бувають «горобині ночі» – нічні грози з блискавкою та громом: буревії такі сильні, що й птахам заснути не дають. Під час грози забобонні люди відганяють від себе котів і собак, вірячи, що в цих тваринах ховається нечиста сила. Якщо в цей час грім запалить хату, то таку пожежу нічим погасити не можна, бо ж «як Бог запалив, то чоловік не погасить!» Під час грози селяни запалювали перед образами свячену свічку, аби вберегти оселю від грому.

Після цього дня перестають купатися: «Ілля воду остудив», «До Іллі мужик купається, а з Іллі з водою прощається». Від цього дня встановлюється помірне тепло, день скорочується, а ніч – подовжується. Вважається, що після Іллі в природі вже настає осінь. Утім, глобальні зміни клімату вносять свої корективи…

Народні прикмети на свято Іллі

● Якщо зранку хмарно, то сівба повинна бути рання, і можна чекати доброго врожаю, якщо хмарно опівдні – середня сівба, а якщо ввечері – сівба пізня і врожай поганий.

● Цілий день сонячно – на недорід.

● Минув Ілля — чекай гнилля.

новини

Calendar

Пн
Втр
Срд
Чтв
Птн
Сбт
Ндл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
August 2017
 


...