Субота
24 лютого 2018 р.
Електронна версія газети
Нехай у ваш дім приходять тільки добрі новини

ЗБЕРЕЖЕННЯ БУКОВИХ ПРАЛІСІВ

набуло широкого резонансу серед європейської спільноти

У результаті господарської діяльності колись домінуючі на значних територіях старовікові букові ліси стали сьогодні великою рідкістю в Європі, що в свою чергу спровокувало загострення на континенті екологічної ситуації та сприяло глобальним кліматичним змінам...

З врахуванням цих обставин, завдяки нашій українській ініціативі, найбільші залишки букових пралісів Карпат із словацькими їх осередками визнані ЮНЕСКО у 2007 році глобальною цінністю та занесені до переліку Всесвітньої спадщини. А наступне розширення у 2011 році цієї номінації за рахунок давніх букових лісів Німеччини започаткувало європейський процес збереження старовікових букових лісових екосистем.

В Україні, яка володіє найбільшими в Європі осередками букових пралісів та з ініціативи якої створено українсько-словацько-німецький об’єкт Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО «Букові праліси Карпат та давні букові ліси Німеччини», приділяється значна увага  їх вивченню та збереженню. Так, у 2009 році Кабінетом Міністрів України затверджено план заходів щодо збереження та розвитку української частини природного об’єкта «Букові праліси Карпат», а 2 квітня ц.р. Президент України Віктор Янукович видав спеціальне доручення про забезпечення сталого розвитку та благоустрою гірських населених пунктів, які розташовані у зоні цієї унікальної природної цінності.

На виконання зазначеного рішення уряду України з 2 по 9 червня в історичному центрі Львова (який, до речі, як і букові праліси Карпат, входить до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО) адміністрація Карпатського біосферного заповідника спільно зі Швейцарським федеральним інститутом лісових, снігових та ландшафтних досліджень (WSL) і Національним лісотехнічним університетом провели міжнародну наукову конференцію «Букові праліси: модельні системи для менеджменту та збереження біорізноманіття, лісових ресурсів і екосистемних послуг». В роботі конференції взяло участь майже 170 науковців із 27 країн світу.

 До учасників конференції з вітанням звернувся міністр екології та природних ресурсів України Олег Проскуряков. Дослідників привітали також ректор Національного лісотехнічного університету України, академік НАН України Юрій Туниця та голова Міжнародного організаційного комітету із проведення конференції Бригітта Коммормот (Швейцарія).

 На пленарному засіданні заслухано  доповіді:  «Всесвітня спадщина букових пралісів Карпат як символ екологічного єднання Європи» (проф.Федір Гамор, Україна), «Пралісові заповідники в Українських Карпатах: історія створення» (проф.Степан Стойка, Україна), «Європейські регіони  букових лісів та потенціал для розширення транснаціональної номінації Всесвітньої спадщини» (проф.Ганс Кнапп, Німеччина), «Глобальна перспектива відновлення старовікових лісів та запровадження сталого лісівництва: вивчення через обмін досвідом» (проф.Віллям Кітон, США) та «Популяційна динаміка у сильно фрагментованих ландшафтах» (проф.Отсо Оваскайнен, Фінляндія).

Також було представлено та обговорено близько 120 секційних та стендових доповідей із проблем збереження біорізноманіття букових пралісів, аналізів їх структури та динаміки, запровадження сталого управління лісами та майбутнього європейських лісових екосистем. Найбільше доповідей презентували швейцарські, німецькі, італійські та українські науковці. Багато цікавого та нових підходів запропонували дослідники Японії, Канади, Ірану та скандинавських країн. Приємно вразив високий рівень професіоналізму та знання англійської мови українських молодих учасників форуму, зокрема з Ужгорода, Львова та Києва.

 На організованих у рамках конференції семінарах та наукових екскурсіях до найбільшого у світі Угольсько-Широколужанського осередку букових пралісів обговорено дослідницькі платформи, перспективні міжнародні та міждисциплінарні програми з вивчення букових пралісів, вивчено досвід роботи Карпатського біосферного заповідника з організації наукових досліджень та збереження об’єкта Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО тощо.

 Учасники конференції взяли участь в урочистому відкритті інформаційно-туристичного центру Карпатського біосферного заповідника «Букові праліси — Всесвітня спадщина ЮНЕСКО» у Малій Угольці.

До конференції випущено  англійською мовою монографію про підсумки українсько-швейцарського проекту зі статистичної інвентаризації Угольсько-Широколужанських пралісів та анотовані матеріали доповідей учасників конференції.

Федір ГАМОР,
радник міністра екології
та природних
ресурсів України, доктор біологічних наук, професор.

 

новини

Calendar

Пн
Втр
Срд
Чтв
Птн
Сбт
Ндл
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
June 2013
 

Навіґація

...