Субота
24 лютого 2018 р.
Електронна версія газети
Нехай у ваш дім приходять тільки добрі новини

ЗІРКА НА ІМ’Я ІШТВАН

50 років тому на Закарпатті народився геніальний художник

Пам’ять – тонка субстанція. Вона буває жорстока, розпинає душу і болить. Навіть час не лікує це, особливо, коли найдорожчої у світі людини вже немає серед живих.

Але людина жива доти, доки ми її пам’ятаємо. Для Ілдіки Молнар те, що її брата, Іштвана Молнара – неперевершеного художника й рок-музиканта, не забувають і згадують, багато значить. Вона з такими словами вдячності звернулася до містян, котрі прийшли минулої суботи в обласний художній музей імені Йосипа Бокшая на виставку «In memoriam». Бо 27 січня Іштвану Молнару виповнилося б 50.

До мікрофона підходили його друзі й ділилися світлими спогадами про нього. Він прожив на Землі мало – 25 років, але достойно і яскраво. Колега по цеху Віктор Лавний так відгукнувся про митця: «Пройшло чверть століття, як Іштвана не стало, але його твори актуальні й нині...» А Михайло Сирохман відзначив: «Звідки він узявся? Певно, зі свободи. Із рок-н-ролу... Виразник епохи, правди... Ця свобода й досконалість присутні в усіх його роботах. Ніде немає ані фальші, ні плакатності, немає запозичень. Хоча хтось каже, що нагадує Егона Шіле або когось іншого – що ж, де хотів, там і брав те, що пасувало, аби виразити себе».

Виставку відвідало багато людей. У повітрі літала щемна ностальгія. Бо, крім геніальних картин, розвішаних у трьох залах музею, тут транслювали і слайди – світлини Іштвана Молнара.

Він – угорець за національністю, родом із Мукачева, але з дитячих літ – ужгородець, тут навчався в українській школі, ходив на гурток з малювання до відомого Золтана Баконія, потім було Ужгородське училище прикладного мистецтва. Російськомовний у неформальному молодіжному андеграундному середовищі та серед друзів-музикантів з рок-метал-гурту «St. Pauli Guys» (соло-гітара), він прекрасно знав англійську (співали саме цією мовою). У 1989 – 1993 р.р. – черговий поворот долі, успішне навчання у Львівському державному інституті прикладного й декоративного мистецтва, під час якого пройшов піврічне стажування в Угорщині. Міг там залишитися, як троє інших його колег, але... не захотів, йому було добре на малій батьківщині. А потім раптова хвороба перервала його життєвий шлях...

Його картини, написані в різних стилях, вельми популярні серед галеристів, що займаються cучасним українським мистецтвом, і коштують порядні гроші. В останні роки життя Молнар знову змінив творчу манеру з абстрактної на більш екпресіоністичну, уподібнившись у ряді творів знаменитому австрійському попереднику. І, як і той, покинув цей світ молодим. Закарпатський Егон Шіле, людина світу...

Ми пам’ятаємо тебе, Іштване!

Маріанна ШУТКО

новини

Calendar

Пн
Втр
Срд
Чтв
Птн
Сбт
Ндл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
 
February 2018
 

Навіґація

...